DR MAŁGORZTA PĘGIER

ORCID 0000-0002-3509-9659

→ POLSKA BIBLIOPGRAFIA NAUKOWA

Życiorys:

Urodzona w Warszawie, ukończyła XI Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Warszawie. Studia magisterskie odbyła i ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim w Instytucie Filologii Klasycznej, gdzie obroniła pracę magisterską pod kierunkiem prof. dr hab. Juliusza Domańskiego.

Od roku 2007 zatrudniona na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie w Instytucie Historii, w Katedrze Nauk Pomocniczych Historii. Rozprawę doktorską napisała pod kirunkiem ks. prof. dr hab. Kazimierza Łataka i obroniła w roku 2015.

Pełni funkcję kierownika kierunku Archiwistyka i zarządanie dokumentacją, którą łączy z funkcją opiekuna praktyk studenckich.

Prowadzi lektorat z języka łacińskiego oraz wykłada między innymi historię nowożytną Polski, dzieje archiwów oraz nauki pomocnicze historii.

Zainteresowania naukowe:

dziejopisarstwo i kronikarstwo nowożytne, kultura i społeczeństwo okresu nowożytnego, archiwistyka historyczna, przekłady z języków klasycznych, szczególnie z języka łacińskiego.

Publikacje ostatnich lat – wybór:

Łatak K., Pęgier M., Pach J., Z problematyki kodykologicznej i paleograficznej Kroniki Stefana Ranatowicza, 2019, Warszawa, Wydawnictwo Naukowe UKSW.

ŁatakK., Pęgier M., Kronika Stefana Ranatowicza : studium historyczno-źródłoznawcze, 2017, Łomianki, Wydawnictwo LTW.

Pęgier M., Próba identyfikacji zasad średniowiecznej metodologii archiwalnej kościelnej w świetle analizy szczegółowej konstrukcji piętnastowiecznego kopiarza klasztoru Bożego Ciała w Krakowie, Saeculum Christianum, 2023, tom 30 nr 2, s. 79-88.

Grajewski Cz., Pęgier M., „Gratulare Sion alma”. Nieznane oficjum o św. Katarzynie z Aleksandrii, Archiwa Biblioteki i Muzea Kościelne, 2022, vol. 118, s.107-125.

Pęgier M., Profanacje sakralne w aglomeracji krakowskiej w świetle kroniki Stefana Ranatowicza, Textus et Studia, 2022, nr 3(31), s.167-189.

Pęgier M., Średniowieczne oraz nowożytne kroniki polskie; wykorzystanie innych materiałów źródłowych w narracji „Kroniki” Stefana Ranatowicza CRL (1617–1694), Echa Przeszłości, 2021, nr XXII/2, s.103-122.

Pęgier M., Problem zarazy i klęsk żywiołowych w relacji Kroniki Stefana Ranatowicza CRL (1617-1694), Echa Przeszłości, 2019, vol. XX/1, s.165-174.

Pęgier M., Aspekty życia codziennego w relacji siedemnastwiecznej Kroniki Stefana Ranatowicza CRL i jej wartość dla historiografii, [w]: Historia dnia codziennego jako przedmiot badań naukowych, 2017, Wydawnictwo Naukowe Tygiel.