Przejdź do treści

Kierunek Ochrona Dziedzictwa Kulturowego jest skierowany do miłośników przeszłości, którzy chcieliby się nauczyć się jak dokumentować i chronić relikty minionych wieków w ich środowisku naturalnym. Kierunek ten odpowiada na potrzeby współczesnego rynku pracy, gdyż wraz z coraz szybszym rozwojem infrastrukturalnym rośnie ryzyko dla naszego dziedzictwa. Doświadczona kadra akademicka przekaże cenną wiedzę dotyczącą historii sztuki, archeologii, zabytkoznawstwa, czy konserwatorstwa, którą studenci będą mieli okazję wykorzystać podczas praktyk terenowych. W trakcie studiów studenci będą m.in. analizować i opisywać wybrane dzieła kultury oraz poznają tajniki pracy w muzeach i wielu innych instytucjach, związanych z ochroną zabytków. 

Dodatkowym atutem studiów na kierunku Ochrona Dziedzictwa Kulturowego jest poznanie podstawowych technik prezentacji danych przestrzennych w formie map cyfrowych oraz zyskanie wiedzy, potrzebnej do odpowiedniego wykorzystywania oprogramowania typu GIS i CAD. Studenci mogą także publikować w studenckim czasopiśmie „Artifex”.

Nie tylko wykłady, ale i ćwiczenia są istotnym elementem kształcenia na UKSW. Część zajęć w ramach praktyk studenckich prowadzona jest w muzeach i instytucjach kultury. Studenci tego kierunku będą też uczestniczyć w krajowych wyjazdach badawczych.

Czas: studia licencjackie – 3 lata.

Forma studiów: stacjonarne

Perspektywy zawodowe:

Po ukończeniu kierunku Ochrona Dziedzictwa Kulturowego można pracować m.in. w:

  • muzeach i galeriach sztuki,
  • urzędach i instytucjach takich jak Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków,
  • światowych instytucjach zajmujących się ochroną dziedzictwa kulturowego (UNESCO),
  • instytucjach zajmujących się planowaniem przestrzennym oraz rewitalizacją obszarów zdegradowanych.

Wymagania rekrutacyjne

Studia stacjonarne licencjackie:

Wymagane przedmioty maturalne na studia: język polski, język obcy nowożytny.

Przedmiot do wyboru: historia, WOS, historia sztuki, matematyka, język łaciński i kultura antyczna, geografia, biologia.

Ochrona Dziedzictwa Kulturowego prowadzona jest przez Wydział Nauk Historycznych.