Certyfikat „Wydział przyjazny dla Każdego” dla Wydziału Nauk Historycznych UKSW

27 września 2024 r. Prorektor ds. Studenckich i Kształcenia – dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz., oraz Uczelniany Koordynator ds. Dostępności – Michał Stańczuk, odebrali prestiżowy Certyfikat oraz tytuł „Wydziału przyjaznego dla Każdego” z rąk Prezes Fundacji Alpha, prof. Anny Prokopiak.

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego został wyróżniony spośród wielu zgłoszeń w ogłoszonym przez Fundację Alpha ogólnopolskim konkursie, którego celem było wyłonienie instytucji akademickich wdrażających działania umożliwiające pełne uczestnictwo każdemu człowiekowi — niezależnie od płci, wieku, pochodzenia czy innych trudności — we wszystkich dziedzinach życia na równych zasadach. W tegorocznej edycji konkursu zgłoszony został Wydział Nauk Historycznych UKSW, wytypowany przez Uczelnianego Koordynatora ds. Dostępności na UKSW jako jednostka uczelni wyróżniająca się w zakresie działań na rzecz dostępności i wsparcia studentów. Jury doceniło wyjątkowe zaangażowanie Wydziału w tworzenie otwartego i przyjaznego środowiska akademickiego, wdrażanie innowacyjnych rozwiązań dydaktycznych, a także wsparcie studentów z różnymi potrzebami edukacyjnymi. Jak podkreśliła prof. Anna Prokopiak, wprowadzone przez Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami UKSW działania i praktyki, które są realizowane na Wydziale Nauk Historycznych, są dowodem troski i zaangażowania w pokonywanie trudności związanych z codziennym studiowaniem. Wspomniane inicjatywy przyczyniają się do tworzenia bardziej inkluzyjnego środowiska akademickiego, w którym każdy student ma równe szanse na rozwój. Profesor Prokopiak zaznaczyła również, że zaprezentowane podczas spotkania usprawnienia staną się inspiracją dla innych placówek edukacyjnych w Polsce.

W uroczystym spotkaniu uczestniczył również student Wydziału Nauk Historycznych, Pan Mateusz Czajka, który jest zarejestrowany w BON UKSW. Podczas swojego wystąpienia podzielił się osobistym doświadczeniem współpracy z Biurem oraz swoim wydziałem. Student podkreślił, jak wiele daje mu fakt, że Dziekan Wydziału Nauk Historycznych – ks. prof. Waldemar Graczyk – jest otwarty i chętny do pomocy studentom ze specjalnymi potrzebami. Zwrócił uwagę, że taka postawa Księdza Dziekana stanowi przykład dla wszystkich współpracowników naukowych i administracyjnych Wydziału, co przekłada się na pozytywne doświadczenia w trakcie studiowania. Podczas ceremonii wielokrotnie podkreślano również rolę Rektora UKSW – ks. prof. dr hab. Ryszarda Czekalskiego, który z wielkim zaangażowaniem pochyla się nad wszystkimi studentami ze specjalnymi potrzebami i otacza ich szczególną opieką. Jego postawa stawia na pierwszym miejscu budowanie wspólnoty akademickiej, w której każdy student czuje się zauważony i wspierany w realizacji swoich celów. Wsparcie Rektora jest kluczowym elementem strategii UKSW, aby tworzyć otwarte i dostępne środowisko edukacyjne dla każdego członka społeczności uniwersyteckiej.

Na zakończenie spotkania Prorektor Anna Fidelus wyraziła wdzięczność Fundacji Alpha za przyznane wyróżnienie i dodała, że sukces ten motywuje cały zespół do dalszej pracy na rzecz dostępności. Podkreśliła, że nagroda jest wyrazem uznania dla dotychczasowych działań, a jednocześnie zobowiązaniem do ich kontynuowania i poszukiwania nowych rozwiązań, które jeszcze bardziej ułatwią studiowanie osobom z różnorodnymi potrzebami. „To wyróżnienie jest dowodem, że zmierzamy w dobrym kierunku, budując otwarte i wspierające środowisko akademickie, w którym każdy może rozwijać swój potencjał” – podsumowała Prorektor Anna Fidelus.

30 września 2024