Studiuj bibliotekarstwo w Instytucie Historii – wywiad z prof. J. Marszalską

budynek

Studiuj Bibliotekarstwo w Instytucie Historii

Nowy kierunek studiów na Uniwersytecie dla zainteresowanych historią kultury oraz dziejami książki i bibliotek.

Jaką rolę spełniały biblioteki na przestrzeni dziejów?

Prof. dr hab. Jolanta M. Marszalska: Książka w dziejach narodu pełniła i pełni nadal doniosłą rolę, mimo że we współczesnym świecie często już korzystamy z elektronicznych nośników wiedzy, to wciąż trudno sobie wyobrazić świat oraz otaczającą nas rzeczywistość bez książek i bibliotek.

Począwszy od bibliotek klasztornych, katedralnych, poprzez biblioteki dworskie, monarsze, fundacyjne, rodowe, uniwersyteckie, aż do przełomowego momentu utworzenia w 1747 roku pierwszej polskiej biblioteki narodowej i jednocześnie jednej z największych bibliotek w ówczesnej Europie – Biblioteki Załuskich w Warszawie, dotykamy ważnej płaszczyzny, jaką było kształtowanie się nauki i kultury polskiej w dawnych wiekach.

11 stycznia 2023