Dr Janusz Budziszewski
Starszy wykładowca w Instytucie Archeologii UKSWE-mail: budziszewski.janusz@gmail.com
Zajmuje się wytwórczością krzemieniarską społeczności młodszej epoki kamienia oraz epok późniejszych, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych z pozyskiwaniem surowców skalnych i gospodarką nimi. W ostatnich latach skupia się na doskonaleniu niedestrukcyjnych metod identyfikacji (ALS) i badań pozostałości starożytnego górnictwa.
Najważniejsze publikacje
Dr hab. Radosław Gawroński
Profesor w Instytucie Archeologii UKSWGłówny wykonawca projektu „Batawowie u Rzymian” (Grant promotorski, nr ew. KBN: 5 H01H 03621)
i podwykonawca projektu: „Extra Fines Imperii: Nieznane bazy wojsk rzymskich na Krymie” (Decyzja Min. Nauki i Szkolnictwa Wyższego/Umowa nr 3175/B/H03/2009/37).
Najważniejsze publikacje
Dr Rafał Solecki
Adiunkt w Instytucie Archeologii UKSWProdziekan ds. studencich
E-mail: r.solecki@uksw.edu.pl
Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz monografii „Cmentarzyska wilanowskie w okresie od średniowiecza po nowożytność”.
Zainteresowania naukowe: metodyka i metodologia badań archeologicznych, archeologia krajobrazu, prahistoria i historia obszaru południowego wybrzeża Bałtyku, prahistoria i historia Warszawy.
Najważniejsze publikacje
dr Christina Tsouparopoulou
Assistant Professor at the Institute of Archaeology, UKSW Dr Joanna Wawrzeniuk
Adiunkt w Instytucie Archeologii UKSWKoordynator ds.praktyk wykopaliskowych
E-mail: j.wawrzeniuk@uksw.edu.pl
Realizowała projekty dotyczące szeroko rozumianej obrzędowości pogrzebowej na Podlasiu, w tym badań kurhanów i zwyczajów związanych z kultem zmarłych na pograniczu polsko-białoruskim.
Obecnie zaangażowana w interdyscyplinarny projekt: pt. „Dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze Puszczy Białowieskiej” realizowany dzięki środkom NCN (konkurs Symfonia) na UKSW, jako Główny Koordynator i wykonawca. Pomysłodawczyni projektu, którego pierwsze efekty ukazały się drukiem: https://archeologia.wnhs.uksw.edu.pl/dziedzictwo-kulturowe-i-przyrodnicze-puszczy-bialowieskiej-tom-1/
Członek Europeean Association of Archaeologists i Stowarzyszenia Dziedzictwo Podlasia.
Nieustanny promotor niematerialnego dziedzictwa archeologicznego i etnograficznego Polski, Podlasia i pogranicza polsko-białoruskiego. Członek Rady Naukowej Białowieskiego Parku Narodowego.
Najważniejsze publikacje
Dr Jacek Wysocki
Adiunkt w Instytucie Archeologii UKSWKoordynator ds. praktyk kierunku Zarządzanie Dziedzictwem Kulturowym
E-mail: jacek.wysocki@op.pl
Pełnił funkcję wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz prowadził liczne projekty wykopaliskowe m.in. na Wzgórzu św. Jerzego w Sejnach oraz na zamku w Pasłęku (jednej z potencjalnych lokalizacji Bursztynowej Komnaty).
Najważniejsze publikacje
Dr Małgorzata Zaremba
Adiunkt w Instytucie Archeologii UKSWe-mail: m.zaremba@uksw.edu.pl
Specjalizuje się w badaniach laboratoryjnych z zastosowaniem mikroskopii optycznej oraz skaningowej mikroskopii elektronowej zabytków i osadów ze stanowisk archeologicznych. Autroka publikacji z zakresu archeometrii i geoarcheologii.
Laureatka m.in. Martin Aitken Student Poster Award za najlepszy poster studencki na 43rd International Symposium on Archaeometry w Lizbonie (2022), stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe (2016), stypendium rektora UW dla najlepszych studentów (2016) i stypendium rektora UKSW dla najlepszych doktorantów (2018).
W latach 2018-2022 realizowała w Instytucie Archeologii UKSW projekt badawczy NCN PRELUDIUM 14 pt. „Technologia produkcji wyrobów fajansowych w Egipcie okresu ptolemejskiego w świetle badań archeologicznych i archeometrycznych”.
Zainteresowania naukowe: badania materiałoznawcze zabytków archeologicznych, w tym procesów deterioracji; proweniencja materiałów nieorganicznych; badania dawnych technologii z uwzględnieniem identyfikacji procesów fizykochemicznych; nowoczesne metody badań zabytków archeologicznych.
Wykaz publikacji
Dr Katarzyna Zeman-Wiśniewska
adiunkt w Instytucie Archeologii UKSWKierownik kierunku Zarządzanie Dziedzictwem Kulturowym
Pełnomocnik ds. programu Erasmus+
E-mail: k.zeman-wisniewska@uksw.edu.pl
Zainteresowania badawcze:
Archeologia wschodniego basenu Morza Śródziemnego, a zwłaszcza prehistoria Cypru; śródziemnomorskie dziedzictwo kulturowe; archeologia religii i kultu
Uczestniczka i współorganizatorka konferencji i kongresów międzynarodowych, autorka i współautorka oraz redaktorka publikacji z zakresu archeologii śródziemnomorskiej, dziedzictwa kulturowego oraz wykorzystania fotogrametrii i dendrochronologii w archeologii. Jej najnowsza publikacja to Animal Iconography in the Archaeological Record: New Approaches, New Dimensions.
Najważniejsze publikacje
dr Kamil Rabiega
Adiunkt w Instytucie Archeologii UKSWe-mail: k.rabiega@uksw.edu.pl
Absolwent studiów podyplomowych „Archeologia Sądowa” na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego (2018) oraz studiów podyplomowych „Genealogia. Teoria i praktyka” na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (2022).
Badacz terenowy, zaangażowany w wielu projektach naukowych w Polsce i zagranicą. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz monografii „Viking Dress code. Textile and leather clothing in Scandinavia” (wyd. pol. „Moda wikingów. Stroje skandynawskie we wczesnym średniowieczu”).
Członek stowarzyszenia odtwórców historycznych „Drużyna Grodu Tura” w Turku oraz Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Laureat m.in. stypendium START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej dla wybitnych młodych uczonych (2021), stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia naukowe (2014, 2018) oraz stypendium Prezydenta m.st. Warszawy im. Jana Pawła II za osiągnięcia naukowe i działalność społeczną (2014).
Zainteresowania naukowe: okres rzymski, późny antyk i wczesne średniowiecze w Chorwacji, okres wpływów rzymskich i wczesne średniowiecze na terenie Polski i Europy Północnej; wierzenia, etnografia i antropologia kulturowa Słowian; architektura historyczna, nowoczesne metody dokumentacji i prezentacji stanowisk archeologicznych; archeologia sądowa, archeologia cmentarzy; odtwórstwo historyczne i archeologia doświadczalna; genealogia, badania regionalistyczne.
Najważniejsze publikacje
dr Michał Szubski
Adiunkt w Instytucie Archeologii UKSW
Pełnomocnik dziekana ds. obciążeń dydaktycznych i przygotowania planów na kierunku archeologiae-mail: m.szubski@uksw.edu.pl
Uczestnik licznych projektów badawczych jako specjalista z zakresu teledetekcji oraz analiz przestrzennych w środowisku GIS. Autor prac dotyczących archeologii epoki kamienia, prahistorycznego górnictwa krzemienia i archeologii krajobrazu.
Stały współpracownik Działu paleolitu i mezolitu Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie. Członek Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich, European Association of Archaeologists i International Union of Prehistoric and Protohistoric Sciences.
Zainteresowania naukowe: epoka kamienia (w szczególności mezolit i neolit), badania nad pradziejową eksploatacją i wykorzystaniem surowców krzemionkowych, teledetekcja i analizy przestrzenne w archeologii, teoria i historia archeologii.
https://pbn.nauka.gov.pl/core/#/person/view/616f7f2975234017e05656f1/current
https://www.researchgate.net/profile/Michal-Szubski